ONNO USTA

Triger Kayışı Değiştikten Sonra Neden Sesler Gelmeye Başladı?

15.01.2015 Perşembe
TRİGER KAYIŞI DEĞİŞTİKTEN SONRA NEDEN SESLER GELMEYE BAŞLADI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğun 2005 model Renault Kangoo 1.5 dCi'nin iki hafta önce triger seti değiştirildi. Bu değişimde motorda soğutma suyu pompası da yenilendi. Ardından motorda sesle birlikte bir titreme oluşmaya başladı. Değişimi yapan ustaya durumu anlattım. Usta triger kapağını soktu ve kasnakları sıktı. Ardından alternatörü devre dışı bırakarak kontrol eden usta bir soruna rastlamadığını belirtti. Ancak aynı problem tekrar devam ediyor. Triger kayışının değişiminden sonra oluşan bu ses, aracımla hızlandıkça artıyor. Bu durumda bana ne önerirsiniz?

İbrahim Gürcan

Sayın İbrahim Gürcan,

Triger kayışının değişimiyle birlikte yenilenen soğutma suyu pompası, bu sese neden olabilir. Ancak motorda titreme olduğunu düşünürsek sorun su pompasında değil. Bence triger kayış gergi düzeneği rulmanı veya eksantrik millerinin zamanlama ayarında bir problem olabilir. Ancak triger kayışında bir sorun olmasa bile eğer sistemin koruma kapaklarına sürtme, hava filtresi kabının kapağının gevşemesi veya bağlantılarında bir sorun varsa benzer sesler çıkabilir. Yine de bunlar sarsıntılı çalışmaya neden olmaz. Triger kayışının değişimi, motorun hassas konularından biri olduğu için bu montaj işlemini bu konuda uzman birinin yapması gerekiyor. Bu nedenle triger kayışı, gergi bilyesi ve gergi ayarını Renault yetkili servisinde tekrar kontrol ettirmeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN