ONNO USTA

Fiat Siena’nın Giderilen Gaz Yememe Sorunu, Yeniden Ortaya Çıkar mı?

16.01.2015 Cuma
FİAT SİENA’NIN GİDERİLEN GAZ YEMEME SORUNU, YENİDEN ORTAYA ÇIKAR MI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Fiat Siena 1.6 16V sahibiyim ve aracımım üzerinde Atiker marka LPG sistemi var. Aracım sabahları benzinle çalışırken motorda tekleme ve gaz yememe sorunu oluyor. Bu sorun benzin ve LPG'de de ortaya çıkarken motor 2000 d/d civarındayken benzin kokusu geliyor. Bu sorunu çözmek için aracı götürdüğüm Fiat yetkili servisinde eprom hatası ortaya çıktı. Gereken onarım yapıldıktan sonra; bujiler, buji kabloları, ateşleme bobini, oksijen sensörü, hararet sensörü ve basınç sensörü değiştirildi. Ardından enjektörler ve potansiyometre de temizlendi, sente ayarı yapıldı. Bu değişikliklerden sonra bu sorun yeniden ortaya çıkar mı? Bu sorun acaba beyinden mi kaynaklanıyor?

Akif Kayabaşı

Sayın Akif Kayabaşı,

Fiat Siena 1.6 16V'nin motorunda, oluşan gaz kesme sorununun giderilmesi için uygulanan programlama, sorunu çözdüyse beyine müdahale etmeye gerek kalmaz. Aslında motorda bu gaz kesme sorununu benzinle ve LPG ile çalışırken yapmaması gerekiyor. Çünkü ilk marşta motor, benzinle çalışır ve normal çalışma ısısına ulaşınca LPG dereye girerek benzinin beslemesi kesilir. Kısacası ilk çalıştırmada LPG ile çalışmaması gerekir. Bu sorunun çözümü için ateşleme sisteminin parçaları yenilenmiş ama burada yakıt besleme, rölanti regülatörü ve jikle sistemlerinin daha ağırlıklı olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Aynı şekilde lambda sensörü de soğuk motorda aktif değildir ve yenisiyle değiştirilmesi de bir çözüm olmayabilir. Motorda Map ve ECT sensörü sorunu da olmadığına göre gaz kelebek takımında bulunan rölanti jikle regülatörünün sorunlu olma riski yüksektir. Zaten bu araçlarda gaz kelebek takımı hassas olduğu için çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Gaz kelebek takımının yenilenmesi ve ardından Fiat yetkili servisinde bu parçanın beyne tanıtılması ile sorun giderilecektir.

kalan karakter 1000

hasan hasan

ustam bende 1.6 siena var aracım sabah ilk marşta benzinle çalışıyor 40 c de gaza geçiyor fakat hararet 70 80 lere gelene kadar tekliyor gaz yemiyor sonra ısınınca düzeliyor seyir halinde ise devir saati 20 30 arasına geldiğinde aracta bi sıkma oluyor devri yukselince sorun yok.buji ve kablolar bobin gaz ayarı hepsi yapıldı beyin resetlendi benzinle 300km yol yaptım yine de sorunum cözulmedi yardımcı olursanız cok memnun olurum

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır6
cevapla 13.09.2015 17:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN