ONNO USTA

Nissan X-Trail’e LPG Önerir misiniz?

22.01.2015 Perşembe
NİSSAN X-TRAİL’E LPG ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Nissan X-Trail sahibiyim ve 2002 model olan aracıma LPG taktırmak istiyorum. Ancak bu soruyu servis çalışanına sorduğunda LPG'nin yanma sıcaklığının benzine göre 200 derece daha fazla olduğunu ve tavsiye etmediklerini belirtti. Ancak LPG'nin yüzde 45'e varan ekonomi sağlandığını düşünürsek 183.000 km'deki aracıma LPG önerir misiniz?

Mehmet Koku

Sayın Mehmet Koku,

LPG'nin yanmasının benzinden daha yüksek olduğunu belirten kişi, belli ki bu konudan uzak. Çünkü LPG ve benzinin yanma odası ısısı ve egzozdan çıkış değeri birbirine yakındır. Ayrıca LPG'nin benzine göre daha yüksek oktanlı olması da motorun vuruntulu çalışma riskini azaltır. Isı değerleri aynı olmasaydı zaten günümüzde bu kadar yoğun LPG kullanımı olmazdı. LPG'nin ana sorunu ise, benzinin bulunan yağlama özelliğinin olmaması sonucu supap ve segman gibi parçaların normalden daha erken sürede aşınmasıdır. Ayrıca son yıllarda bazı motorda kullanılmaya başlanan magnezyum alaşımlı supaplar da yetersiz yağlama nedeniyle daha kısa sürede sorun çıkartmaya başlıyor. Çelikten üretilen supaplarda ise yağlama yetersizliğinden dolayı oluşan sorunların süresi biraz daha uzayabiliyor. Sonuç olarak aracınıza uygulatmayı düşündüğünüz LPG kitinin markası, özellikleri ve montajı yapan kişinin deneyimi önemlidir. Tüm bunlarda doğru yapıldığında LPG tüketimi, benzine göre yüzde 25 daha fazla olmasına rağmen LPG'nin ucuz olması sayesinde yüzde 25 civarında ekonomik maliyet elde ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN