ONNO USTA

Fiat Linea 1.6 Multijet’in Fanı Neden Motor Isınmadan Devreye Giriyor?

26.01.2015 Pazartesi
FİAT LİNEA 1.6 MULTİJET’İN FANI NEDEN MOTOR ISINMADAN DEVREYE GİRİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 model Fiat Linea 1.6 Multijet'in fanı, motor soğukken yani hareket göstergesi de çalışmadığı halde çalışmaya başlıyor. Motor soğuk olduğu içinde ben aracı çok yavaş ve düşük devirlerde kullanıyorum. Yetkili servislerin çözüm bulamadığı bu sorun sizce neden kaynaklanıyor?

Yalçın Taş

Sayın Yalçın Taş,

Aracınızın motoru ısınmadan fanının çalışmaya başlamasının bir kaç nedeni olabilir. Fan motoru, klima gazının da ısınmasından da etkilenen bir parçadır. Klima gazının eksilmesi sonucu klimadan alınan yanlış sinyaller fanın çalışmasına neden olabilir. Bir diğer olasılık ise sistemde elektrikli donanımlarını kontrol eden parçanın yanlış bir ikaz almasıdır. Ayrıca araçta sonradan eklenen xenon farlarda bu tarz sorunlara neden olabiliyor. Sonuç olarak yetkili servis tarafından yapılacak kontrollerde sorun çözülecektir.

kalan karakter 1000

koray can koray can

aracınız muhtemelen partikül filtreli euro5 motora sahip.tıkanan filtre rejenerasyon işlemine ihtiyaç duyuyor,motorunuzun ısıdan zarar görmemesi için fan en yüksek kademede çalışıyor.malesef onno usta dahil bir çok yetkili hala Türkiyede dpf li araçların prensibini bilmiyor.aracınızı otoban şartların da 60 km üzeri yüksek devirde bir süre kullanmanız sorunu çözecektir.aksi halde yağa mazot karışması vb sorunlarla yüksek masraflar sizi bekliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 29.01.2015 08:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN