ONNO USTA

Citroen C4’te Oluşan Sürtme Sesini Nasıl Gideririz?

02.02.2015 Pazartesi
CİTROEN C4’TE OLUŞAN SÜRTME SESİNİ NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 105.000 km'deki 2008 model Citroen C4 1.6 HDi'yı park ettikten sonra motordan sürtme şeklinde bir ses geliyor. Başlangıçta yüksek olan bu ses, yavaşça azaldıktan sonra kesiliyor. Bu sorunu danıştığım usta, turbo hortumlarından birini çıkartarak kontrol etti ve araçta elektrik arızası olduğunu belirtti. Ancak gösterge tablosunda da ikaz ışığı yanmıyor. Sizce sorun neden kaynaklanıyor?

Nagihan Tamer

Sayın Nagihan Tamer,

Otomobillerde çıkan anormal sesleri tespit etmek, ayrı uzmanlık gerektiren bir iştir ve bu konuda çeşitli kontroller yapmadan yorum yapmak oldukça zordur. Aracı kontrol eden usta, turbo hortumlarından birini çıkarttığında ses kesiliyorsa sorunun elektrik sistemlerinden kaynaklanma ihtimali oldukça düşüktür. Acaba siz, aracı park ettikten sonra motor daha rölanti devrine düşmeden hemen kontağı kapatıyor musunuz? Bu durumda turbo, yavaşlamaya başlasa da basınç üretmeye devam ediyor. Zaten motoru stop etmeden önce rölanti devrinde 10 saniye kadar çalıştırıp sonra stop edin. Turbonun yan tarafında bulunan elektrikli rolenin de ses yapma ihtimali var. Ayrıca bu motorların alternatörleri manyetik kavramalıdır ve aracın yavaşlaması sırasında yani ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde serbestçe dönerler. Motor durduğunda da bu parça serbest olarak duruncaya kadar dönmeye devam eder. Sonuçta alternatörün ses yapma ihtimali vardır. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız bu konuda uzman olan Citroen servisi Harun Usta bu sorunu giderecektir. Bostancı sanayi sitesinde bulunan Harun Usta'ya 0 (532) 331 91 50 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN