ONNO USTA

Hyundai i30’un Lastikleri Sürüş Anında Neden Yarıldı?

05.02.2015 Perşembe
HYUNDAİ İ30’UN LASTİKLERİ SÜRÜŞ ANINDA NEDEN YARILDI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2013 model Hyundai i30 CRDi'nin üzerinde Bridgestone LM32 kış lastiği var. Sürüş sırasında araçla çukura girdiğim zaman sol ön ile sağ arka teker yarıldı. Başka bir gün yine aracımla çukura girdim ve bu sefer de sağ ön lastik yarıldı. Oysa kış lastiklerinin malzemeleri normale göre daha sert değil mi? Sizce bu sorunun kaynagı nedir ve ne önerirsiniz?

Kutay Ecevit

Sayın Kutay Ecevit,

Lastiğin çukura girerek yarılması konusunda kapsamlı incelemeler yapmak gerektirir. Çünkü lastiğin patlamasına neden olacak derin çukurlara ülkemizde pek de rastlamıyoruz. Ancak aracınız için tercih ettiğiniz kış lastikleri üreticinin orijinal ebatlarından daha dar yanaklıysa bu durumda jantın deforme olmasına da neden olur. Deforme olan jant ise lastiğin yarılmasına sebeptir. Aslında kış lastiklerinin hamur yapıları ve diş derinlikleri, yaz lastiklerden daha yumuşaktır. Ancak sizin aracınızdaki kış lastikleri de dahil bir çoğunun özellikle yanak yapıları çok sert ve dayanıklıdır. Sonuçta siz, bozuk yollarda giderken, kasislerde ve çukurlardan geçerken aşırı hız yapmamanızı öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN