ONNO USTA

Honda CR-V’nin Ön Takımında Gelen Sesi Nasıl Gideririm?

10.02.2015 Salı
HONDA CR-V’NİN ÖN TAKIMINDA GELEN SESİ NASIL GİDERİRİM?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci el olarak 2 yıl önce 2002 model Honda CR-V satın aldım. Araç şu an 125.000 km'de ve oldukça bakımlı. Ancak aracı aldığım günden beri amortisörlerinden ses geliyor. Önceleri direksiyonu hareket etmek üzereyken sağa ya da sola dönerken gıcırtı sesi geliyordu. Bu sesi gidermek için önce amortisör bilyesi değiştirildi ama bir yararı olmadı. Diğer usta değişen bilyenin yan sanayi olduğunu söyledi ve bu sefer orijinaliyle yeniledik ama yine bir faydası olmadı. Bu sese ek olarak tık sesi de eklendi. Aracı başka bir amortisörcüye götürdüm o da Ford Mondeo'nun orijinal amortisör bilyesini taktı ve artık ses kesilir dedi. Yine ses kesilmedi ve bu seferde tümsek ya da çukurlarda helezon sesi de çıkmaya başladı. Bu sorunun çözümü için aracımda; rot, rotil, rot başları, akslar, aks bilyeleri, direksiyon kutusunu komple kontrol ettirdim ve bir sorun bulunamadı. Ustaların çoğu bu işle uğraşmak istemezlerken bazıları ise araçta müzik dinle bile dediler. Bu sorunun çözümü için bana neler önerebilirsiniz? Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?

Ali Ceylan

Sayın Ali Ceyhan,

Ben sizin yerinizde olsaydım aracıma Honda'nın orijinal amortisör ve aks taşıyıcılarını taktırırdım. Yani Ford Mondeo veya başka bir markanın parçaları bir çözüm olmaz. Diğer taraftan araçta birçok parça da değiştirilmiş ve acaba bu konuda yetkili servise müracaat ettiniz mi? Son olarak bu gıcırtıyı çözmek için oto aksesuarcıları, benzin istasyonları veya yedek parçacılarda satılan WD40 isimli pas sökücü spreyi alıp aracın ön takım parçalarına uygulayabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ali deniz ali deniz

bende 1998 honda crv aldım,,aynı şekilde ses var,,,ustaya götürüp baktıracağım bugün

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.08.2015 10:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN