ONNO USTA

Skoda Superb’e Kuru Hava Filtresi Taktırmamı Önerir misiniz?

13.02.2015 Cuma
SKODA SUPERB’E KURU HAVA FİLTRESİ TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Skoda Superb 1.4 TSI (125 HP) araç kullanıcısıyım. Aracıma yıpratıcı olmayacak şekilde bir takım iyileştirmeler yapmaya çalışıyorum. Yazılım ile motor gücünü limitler dahilinde arttırdım ve uygulama öncesiyle sonrasında dinamometre ile güç ve tork artışını ölçtürdüm. Şu an sizden öğrenmek istediğim ise bu aracın hava filtresi için tasarlanan hava yolu 3 noktada setlerle kısmi blokelere uğratılmıştır. Bunun sebebi gerek toz partiküllerinin gerek su zerreciklerinin filtreye kadar ulaşmasını zayıflatmak için mi? Yurt dışında yapılan çalışmalarda hava akış yoluna, performans filtresinin direkt uygulandığını gördüm. Bende orijinal hava filtresinin kutusunun içinde, kuru tip hava filtresi kullanmayı düşünüyorum. Çünkü yağlı tiplerin MAP sensörüne zarar verdiğini belirledim. Tabi ki bunu ses veya beygir artışı amacıyla değil sadece motor verimini yükseltmek için yaptırmak istiyorum. Bu konuda neler önerirsiniz?

Kamil Bağ

Sayın Kamil Bağ,

Turbo beslemeli motorlarda hava emme yolunda belli montajların yapılması, silindirlere giren havanın içerisindeki su veya tozu durduramaz. Sonuçta kir birikir ve motor tarafından emiler. Hava filtresi ise havanın içerisindeki toz vb istenmeyen maddelerin temizlenmesinde görev yapar. Motorun hava akış hattındaki yani emme manifoltundan önceki engelleyici parçalar, hava sirkülasyonundaki değişimi düzenlemek yani hava tutmak veya akışını hızlandırmak gibi görevleri vardır. Diğer tarafta hava akış ölçer gibi sensörler oldukça hassastır ve motorun çalışması sırasında bir sorun tespit etmemeleri gerekir. Özellikle performans artırmak için yapılan çalışmalarda uygulanan direkt hava filtresi uygulamaları başta Subaru motorları olmak üzere çeşitli araçlarda ısa sürelerde sorun çıkarttığına sürekli rastlıyoruz. Bu nedenle tercihiniz doğrudur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN