ONNO USTA

Renault’nun EDC Şanzımanında Oluşan Titreme İçin Ne Önerirsiniz?

16.02.2015 Pazartesi
RENAULT’NUN EDC ŞANZIMANINDA OLUŞAN TİTREME İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

EDC şanzımanlı 2011 model Renault Megane Coupe 1.5 dCi sahibiyim ve 59.000 km'de olan aracımla sürüş anında, birinci vitesten ikinciye geçerken şiddetli bir titreme oluyor. Sürüş sırasında aracı yormamama rağmen sonuç değişmiyor. Aracımı seri kullandığımda ise sanki vurma tepkisi azalıyor. Bu sorunu yetkili servise danıştım ve "debriyaj alıştığı için bu normaldir" cevabı verdiler. Ayrıca yetkili, ışıklarda durunca vitesi N konumuna almamam frene basık tutmamın yeterli olduğunu belirtti. Çünkü frene basınca debriyaj zaten ayrılıp boşta dönüyormuş. Sizce bu durum doğru mu? Renault'nun EDC şanzımanlı 2014 Fluence modelinde ise bu sorun yok. Sizce bu sorunun kaynağı nedir ve bana ne öneririsiniz?

Caner Can

Sayın Caner Can,

Aracınızın 59.000 km'ye geldiğini dikkate aldığımızda debriyaj alışması diye bir konunun olacağını sanmıyorum. Debriyaj, baskı balatada bir sorun olma ihtimali oldukça yüksek. Bence ilk olarak debriyajın ayarlarını kontrol ettirin. Eğer sorun devam ediyorsa debriyaj baskısı ile balatanın yenilenmesi gerekir. Yoğun trafikte uzun süre vitesi boşa aldığınızda debriyaj baskısına uygulanan kuvvet, debriyaj rulmanın da etkisiyle sistemin ısınmasına neden olur. Bu ısınma da bazı sorunlara davetiye çıkartacaktır veya debriyaj ısısının artmasıyla sistem aracı kullanmanızı engelleyecek ve koruma moduna geçecektir.

kalan karakter 1000

uğur k uğur k

yetkili servise giderek şanzuman yazılımının güncellenmesini talep ediniz. benzer problem sahip kullanıcılar güncelleme ile büyük oranda şikayetlerinmden kurtuldular.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 17.02.2015 22:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN