ONNO USTA

Citroen C5’te Neden ESP Arıza Lambası Yanıyor?

17.02.2015 Salı
CİTROEN C5’TE NEDEN ESP ARIZA LAMBASI YANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2004 model 2.0 HDI'da ESP ile ASR çalışmıyor uyarısı oluyor. Sensörlerin motor torkunu algılayamaması sonucu oluşan bu arıza silemiyor. Ayrıca motor, çalışma ısısına ulaştıktan sonra rölantide aşırı titreme meydana geliyor ve aracın yakıt tüketimi artarken, performansında da düşme oluyor. Her gaz pedalına bastıkça da motorda üfleme sesi oluyor. Aracın elektrik tesisatı yetkili servis tarafından kontrol edildi. Motor, şanzıman ve turboda bir arıza yok. Sadece son kontrolde turboda küçük bir parça arızalıymış ve ben onu yetkili serviste bulamadığım için sanayide değiştirttim. Tüm uğraşmalarımıza rağmen ESP lambasını söndüremedik. Sizce bu sorunun kaynağı nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?

Azmi Akın

Sayın Azmi Akın,

Citroen C5 2.0 HDI'de oluşan ESP ve ASR arıza lamba uyarısı, sistemin devre dışı olması sonucu ortaya çıkıyordur ve öncelikle ABS'nin kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bir araçta rot ayarı dahi bozuksa sensörler yanlış bilgi alabilirler. Bu araçların direksiyon bölgesinde bulunan sinyal mekanizması ve beyine bilgi aktarımının sorunlu olması da benzer sorunlar oluşturabilir. Sinyal kolunun kontrol edilmesi veya yenilenmesiyle sorun çözülebilinir. Ancak bu sorunların motor performans ve çalışma düzensizliği ile pek bir bağlantısı yoktur. Bence, ilk olarak motordaki performans ve yakıt tüketimi sorunlarının çözülmesi gerekir. Bu noktada da benim çeşitli kontroller yapmadan çözüm sunmam zor gibi görünüyor. Bence yetkili servise müracaat ederek sorunu çözümlemesiniz. Bir yetkili servis çözemiyorsa diğerine danışın.

kalan karakter 1000

Hakan Kardaş Hakan Kardaş

Sn. Onno Bey,
Bende de Azmi beyin gibi 2004 model C5 2.0 HDI bulunmakta. ESP, ASR, AİR BAG, YAĞMUR SENSÖRÜ gibi hepsinde arıza vermekte. Ayrıca Otomatik Far devreye girince sinyal verdiğimde bir müddet sonra sinyal kesiliyor. Aracım biraz sola çekmekte. Azmi beye bahsetmiş olduğunuz gibi rot ayarları bozuksa bu hata verebilir diye yazmışsınız. Sizce bu hata rot dan mı kaynaklanabilir?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.08.2015 16:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN