ONNO USTA

LPG’li Renault Laguna’nın Motoru Neden Stop Ediyor?

18.02.2015 Çarşamba
LPG’Lİ RENAULT LAGUNA’NIN MOTORU NEDEN STOP EDİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2002 model Renault Laguna 1.6 16V'ye araç, 180.000 km'de iken LPG taktırdım. Şu anda 210.000 km'de olan aracımın motoru LPG montajından sonra stop etmeye başladı. Özellikle motor devri, 1000 d/d'ye yaklaştığında ayağımı debriyaj pedalından çekersem motor stop ediyor. İlk marştan sonra da benzinden LPG'ye geçerken motorun devir düşüyor ve stop ediyor. Bu sorunu çözmek için aracın gaz kelebeği ve LPG'nin beyni değiştirildi. Aracım benzinle çalışırken hiçbir sorun yok ama LPG'de sürekli stop ediyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Ertuğrul Yücel

Sayın Ertuğrul Yücel,

Motorun benzinden LPG'ye geçerken stop etmesinin ana nedeni LPG otomatik geçiş ısı ayarıdır. Motorun biraz daha ısındıktan sonra LPG'ye geçmesini sağlamak gerekir ve bu da LPG ayarlarıyla yapılır. Bu sorunun çözümü için LPG servisinden destek almanız gerekir. Ayrıca LPG regülatörü de motor suyuyla ısınıp LPG'yi kullanılabilir hale getirmek için görev yapan bir parçadır ve yapılacak kontrollerde mutlaka gözden geçirilmelidir. Benzin ve LPG'deki sorunların tespiti ve çözümünde belli bir disiplin vardır ve her iki yakıtta da kullanılan ortak sensörleri kontrol edilmelidir. Bu kontrollerde önce LPG devre dışı bırakılıp benzinle aracı kullanmak gerekir. Daha sonra ise LPG ile aracı test etmek şart. Daha sonra yetkili serviste bilgisayar ile aracın arıza kodu alınıp sorun çözülmelidir. Araç çalışırken benzinde bir problem yoksa ve LPG'de varsa, sorunun LPG servisinde giderilmesi gerekiyor. Bu arada LPG'li araçların motorlarında platinyum buji kullanmanız da şart.

kalan karakter 1000

İSMAİL KARATAŞ İSMAİL KARATAŞ

2004/2005 LAGUNA ALMAK İSTİYORUM BU ARABA HAKKIDAKİ ĞÖRÜŞLERİNİZİ ALABİLİRMİYİM

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 23.03.2015 14:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN