ONNO USTA

Volkswagen Jetta’yı Alçaltıp Lastik Ebatlarını Değiştirmemi Önerir misiniz?

20.02.2015 Cuma
VOLKSWAGEN JETTA’YI ALÇALTIP LASTİK EBATLARINI DEĞİŞTİRMEMİ ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2012 Volkswagen Jetta 1.6 TDI'ın yol tutuş özelliklerini arttırmak için üzerinde bulunan 205/55 R16 olan lastikleri ve jantları 225/45 R17 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Ayrıca aracımın helezon yaylarını da 30 mm'lik spor yaylarla değiştirmeyi düşünüyorum. Bu bahsettiğimin araçtaki avantajları ve dezavantajları dikkate alındığında bu değişiklikler sizce mantıklı mı?

Ali Karaoğlu

Sayın Ali Karaoğlu,

Aracınızda bulunan 205/55 R16 ebatlarındaki lastiklerin yerine 225/45 R17 olan daha geniş tabanlı lastiklerle değiştirdiğinizde tekerleklerde oluşan yuvarlanma direnci artacaktır. Artan yuvarlanma direnci sonucunda motor, şanzıman ve diğer aktarma parçaları lastiklere hareket etmek için daha da zorlanacağı için yakıt tüketimi artarken ayrıca araç, hızlanmak verileri de azalır. Özellikle kış mevsiminde bu lastikleri kullanmaya devam ederseniz aracın kaygan zemindeki yol tutuş kabiliyeti ve sürüş güvenliği azalacaktır. Ayrıca aracın 30 mm azaltılmasına ek olarak genişleyen lastikte çamurluğa sürtme riski olacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN