ONNO USTA

Hyundai Getz’in Üçüncü Vitesinde Neden Titreme Oluyor?

24.02.2015 Salı
HYUNDAİ GETZ’İN ÜÇÜNCÜ VİTESİNDE NEDEN TİTREME OLUYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2004 model 1.5 ile üçüncü viteste 80 km/s hızla giderken araçta titreme oluyor. Bu titreme dördüncü viteste biraz hafiflerken beşinci viteste ise hiç gerçekleşmiyor. Aracımla yokuş aşağı inerken de bu titreme oluşmazken normal yolda üçüncü viteste hızlanmak istediğim zaman ortaya çıkıyor. bu sorunu gidermek için neler önerirsiniz?

Ahmet Ertem

Sayın Ahmet Ertem,

Hyundai Getz'de üçüncü vitesinde oluşan titremeyi tespit etmek için bazı kontrollerin yapılması gerekiyor. Bu kontrolleri ve testleri yapmadan arızayı tespit etmek mümkün değil. Ancak tahminimce aracın üçüncü ve dördüncü vitesteki sürüşü anında 70-80 km/s'de oluşan titreşimler; tekerlek balansının bozulmasından veya şanzıman yada akslarından kaynaklanıyor olabilir. Olaya başka bir açıdan bakarsak üçüncü viteste 80 km/s hızla seyreden araçta motor devri 3800 d/d'de ise maksimum devir olan 4000 d/d'ye yaklaşmıştır. Motor maksimum devirde seyrederken içerisinde oluşan titreşimler de en üst seviyededir. Yani motorun ve şanzımanın bağlantı kulaklarıyla volan debriyaj veya besleme ile ilgili sorunlar olabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN