ONNO USTA

Opel Meriva’da Motor Arıza Lambası Neden Yanıyor?

05.03.2015 Perşembe
OPEL MERİVA’DA MOTOR ARIZA LAMBASI NEDEN YANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li ve Easytronic şanzımanlı 2007 1.6 sahibiyim. Aracı yaklaşık 1 sene önce satın aldım ve 85.000 km'de idi. Şu an 92.000 km'de olan aracımda 1 ay önce motor arıza lambası yandı ama aracımın performansında bir azalma olmadı. Bu sorunu çözmek için aracımı özel servise götürdüm ve usta, katalizatörün arızalı olduğunu belirtti. Kontrolü yapan usta, katalizatör tıkalıysa hidrolik dökerek kurumların yanacağını söyledi ve bu işlemi uyguladı. Ardından arıza lambası yeniden yandı ve bu sefer aracımı LPG servisine götürdüm orada gaz filtresi değiştirildi ve ayarı yapıldı. Bu tadilat sonrası aracımım gaza geçiş süresi azaldı ama motor arıza lambası yeniden yandı. Ardından yeniden aracımı LPG servisine götürdüm ve bujiler değiştirildikten sonra arıza lambası silindi. Motor arıza lambası yeniden yandı ve sildirdim. Ardından bilgisayarda yapılan kontrol sonucu P0420 arıza kodu çıktı. Bu kod sonucu kalizatörün arızalı olduğunu tahmin ediyorum. Ama aracımın performansında hiçbir sorun yok. Bir de aracı satın almadan önce araç uzun süre motor çalışmadığı için akü takviyesi yapılmış. Bende bilgisayarda akünün değerlerini ölçtürdüm ve düşük çıktı. Ancak usta bu durumun sorun olmayacağını belirtti. Sizce bu sorun aküden kaynaklanıyor olabilir mi? Bu sorun hakkında neler önerebilirsiniz?

Ercan Erot

Sayın Ercan Erot,

Bilgisayar ile yapılan kontroller sonucu ortaya çıkan P0420 arıza kodu, sorunun katalizatörde veya egzoz sistemi üzerindeki kablo takımında ya da 1 numaralı oksijen sensöründe olduğunu gösteriyor. Sonuçta bu kod sadece katalizatörün arızalı olduğunu göstermiyor ve araçta LPG'nin olması, lambda yani oksijen sensörleri için de bir sorun olabiliyor. Çünkü egzoz gazlarının analizinde görev yapan oksijen sensörü, benzin yerine LPG ile karşılaştığında yanlış veri elde ederek motorun arıza lambasının yanmasına neden oluyor. Sonuç olarak Bosch'un üniversal lambda sensörlerini denemenizi tavsiye ederim.

kalan karakter 1000

omer omer

merhaba arkadaşlar opel meriva sahibiyim. Yoldayken aracımın motor arıza lambası yandı ve araç teklemeye başladı durdum ve sonrasında çalışmadı biraz zaman geçtikten sonra benzinde çalıştırdım ve çalıştı.Ustaya götürdüm bobinlerin değişmesi gerekiyor dedi
Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.02.2016 23:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN