ONNO USTA

Seat Toledo’da Oluşan Uğultu Sesini Nasıl Gideririz?

09.03.2015 Pazartesi
SEAT TOLEDO’DA OLUŞAN UĞULTU SESİNİ NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2000 model sahibiyim ve aracımın şanzımanından uğultu sesi geliyor. Bu ses, aracın hızıyla birlikte artmaya başlarken 70-80 km/s ile giderken de vitesi boşa aldığımda devam ediyor. Vitesi boşa aldığımda da oluşan bu ses acaba tekerlek bilyelerinden mi geliyor? Şu anda 176.000 km'de olan aracımda oluşan bu sesin çözümü nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?

Bilal Ulu

Sayın Bilal Ulu,

Araçla seyir halindeyken vites boşta dahi olsa dönen tekerlekle birlikte şanzımanın dişlileri dönmeye devam ediyorlar. Şanzıman içerisindeki bilyelerin ve istavroz dişlilerinin veya son dişilinin herhangi birinin ömrünü tamamlaması da bazen böyle bir soruna yol açabilir. Sesin tekerlek bilyelerinden mi, yoksa şanzımandan mı olduğunu anlamak için ise konusunda uzman bir ustanın çeşitli testler ve kontroller yapması gerekir. Bu kontroller yapılmadan bir yorum yapmak oldukça zor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN