ONNO USTA

BMW 320 iA’nın Vites Geçişleri Normal Mi?

11.03.2015 Çarşamba
BMW 320 İA’NIN VİTES GEÇİŞLERİ NORMAL Mİ?

Onno Usta sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

İkinci elde 2006 model BMW 320 iA satın aldım. İlk defa otomatik şanzımanlı araç kullanıyorum ve özellikle eğimli yollarda çıkarken vites büyüttüğünde sanki arkadan bir itme gücünü hissediyorum. Düz yolda çok az hissedilen bu durum, yokuşta inerken de anlaşılmıyor. Sürüş sırasında ise aracın vites küçültmeleri oldukça mükemmel, yani hiç anlaşılmıyor. Aracımla yol testine çıkan usta, vites geçişlerinde problem olmadığını belirtti. Ayrıca şanzıman yağı da değiştirilen aracım şu anda 145.000 km'de ve sizce vites geçişleri normal mi?

Savaş Doğan Demirezen

Sayın Savaş Doğan Demirezen,

İlk kez otomatik şanzımanlı bir araç kullanıyorsunuz ve vites geçişlerinde oluşan itme gücü aslında sizin tercih ettiğiniz doğrultuda oluşuyor. Yani aracın gaz pedalına basma miktarınız arttıkça otomobilin hızlanma ihtiyacı artıyor. Siz gaz pedalına az bastığınızda ise vites geçişleri normal olarak gerçekleşiyor. Siz otomatik şanzımana alıştıkça vites geçiş tepkileri de normale dönecektir. Sonuçta ayağınızı gaz pedalından yavaşça çektiğinizde vites geçişleri de yumuşak bir şekilde gerçekleşecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN