ONNO USTA

Hyundai Accent’ın Motorunda Oluşan Titreme Sorunun Nasıl Gideririz?

13.03.2015 Cuma
HYUNDAİ ACCENT’IN MOTORUNDA OLUŞAN TİTREME SORUNUN NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta Sorularınızı Cevaplamaya Devam Ediyor.

'li 2005 Admire 1.3 sahibiyim. İlk çalıştırma sonrası motor, titremeye başlıyor, hatta bazen de stop ediyor. Bu sorunu çözmek için motoru 1 hafta benzinle kullandım ve sorun ortadan kaktı. Ardından yeniden LPG'ye geçtim ve sonuç değişmedi. Ardından buji kablosu ve bujileri değiştirttim ama sonuca ulaşamadım. Hava akış sensörünün arızalı olması veya kirlenme ihtimaline karşı gaz kelebeğini WD40 marka spreyle temizledim ama bu da sonuç vermedi. Şu anda 183.000 km'de olan aracımda 150.000 km'den beri oluşan ilk çalıştırma sorununun çözümü için sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Alican Gürcan

Sayın Alican Gürcan,

Özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırmada görev yapan jikle, motora zengin karışımın girmesini sağlar. Zengin karşımla çalışan motorun LPG'ye geçmesiyle birlikte benzin enjektörleri, benzin pompası ve benzin filtresinde biriken benzinin içerisindeki su ve tortular, yakıt sistemi parçalarının tıkanmasına neden oluyor. Aracınızı sürekli LPG'de kullandığınız içinde bu tortular sertleşir. Ancak bu tıkanmaları önlemek için de arada bir kısa süreler olsa da motoru benzinle kullanmak gerekir. Ayrıca bu sayede benzindeki yağlama özelliği sayesinde motorun başta supaplar olmak üzere çeşitli parçaları da yağlanır. Sonuç olarak önce LPG'yi devre dışı bırakarak silindirlerin kompresör basıncını ölçtürmelisiniz. Ardından ölçüm cihazıyla motorun arıza kodu alınarak varsa sorun giderilmeli. Enjektörlerin de sökülerek özel ultrason cihazıyla temizlenmesi ve benzin filtresinin de yenilenmesi gerekiyor. Daha sonra benzinin sistemdeki basıncı ölçülmelidir. Bu arada LPG'li motorlar için platinyum buji kullanılmalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN