ONNO USTA

DSG Şanzıman Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

19.03.2015 Perşembe
DSG ŞANZIMAN HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

'li araç almayı düşünüyorum ancak yaptığım araştırmalarda bu şanzımanların çok sorunlu olduğu fark ettim. Sizce DSG şanzımanlar gerçekten sorunlu mu? Yoksa bu bilgiler çok mu abartılıyor?

Kudret Can

Sayın Kudret Can,

Volkswagen Grubu'nun araçlarında kullanılan DSG yani çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar, ilk kullanıldığı zamanlarda bazı sorunlar çıkartmıştı. Bu sorun sadece DSG için değil benzer mantıkla çalışan şanzımanlarda da vardı. Özellikle mekatronik kontrol ünitesi veya debriyaj sistemi parçalarıyla ilgili yaşanan sorunların giderilmesi için çeşitli iyileştirmeler yapan üreticiler, özellikle debriyaj balatasının erken aşınması gibi bu problemlerin en aza inmesini sağladılar. Diğer tarafta sürücüden kaynaklanan sorunlarda bazen şanzımana atılıyor. Örneğin araçta yok kalkış desteği yoksa ve yukarı yoğun trafikte araç sürekli dur kalk durumunda olduğunda debriyaj zorlanıyor. Bu durumda sürekli yüksek ısıya mağruz kalan debriyaj çabuk aşınarak ömrünü kısaltıyor. Diğer tarafta aracı kurallarına uygun olarak kullandığınızda ise DSG veya diğer çift kavramalı şanzımanlarda sorun çıkma ihtimali artık yok denecek kadar azdır.

kalan karakter 1000

Tolga 1.6 D Tolga 1.6 D

Onno usta haklı bizde kurallara uyma ve okuma alışkanlığı yok o yüzden dsg arızaları çok
Aracı alınca kullanma kitapçığı nı okusak ve yazanları uygulasak bu arızalar yaşanmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır6
cevapla 20.03.2015 10:40
erhan erhan

vw dsg şanzuman garantisinin avrupa ülkelerinde 10 yıl olduğunu duymuştum. bunu ülkemizde neden yapmıyor acaba...

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır0
cevapla 19.03.2015 21:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN