ONNO USTA

Renault Symbol’in Rölanti Devri Neden Değişiyor?

07.04.2015 Salı
RENAULT SYMBOL’İN RÖLANTİ DEVRİ NEDEN DEĞİŞİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi oldum 2008 model Renaul Symbol 1.5 dCi'nin motoru, çalışırken rölanti devri 15 saniye gibi bir sürede belli aralıklarla değişiyor. Ardından araçta yoğun bir çiğ mazot kokusu geliyor. Sizce bu sorun enjektörlerden mi kaynaklanıyor? Bu konuda neler önerirsiniz?

Burhan Akan

Sayın Burhan Akan,

dCi'nin motoru, rölanti devrinde 15 saniye aralıkla oluşan anlık değişme pek bir sorun olmayabilir. İşletim sistemi bu tarz sorunlar kendi içerisinde ayarlayarak düzenler. Aracın içine doluşan çiğ mazot kokusu ise yanmamış gaz kokusu olarak mı geliyor, yoksa sıvı mazotun kokusu mu? Yanmamış gaz yani çiğ gaz kokusu ise bu egzoz hattında veya aracın arka kapı ve bagaj kapağında sızdırmazlık sağlayan lastikler kontrol edilip yenisiyle değiştirilmelidir. Sıvı mazot kokusunu ise yakıt sisteminin bağlantı hortumlarından kaynaklanıyor olabilir. Eğer araçta böyle bir sorun varsa olası bir yangın riskine karşı en kısa zamanda gidermeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

Köksal Köksal

Bende de rölanti sorunu vardı ustam egr temizliği yapınca sorun çözüldü.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.04.2015 11:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN