ONNO USTA

Hyundai i20’nin Gaz Tepkileri Neden Yavaşladı?

05.05.2015 Salı
HYUNDAİ İ20’NİN GAZ TEPKİLERİ NEDEN YAVAŞLADI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2011 model i20 1.4 CRDi ile yaklaşık üç aydır yolda giderken gaz tepkilerinde kesilme oluyor. Sanki aracımda birileri frene basıyormuş gibi oluyor. Bu sorunu çözmek için aracımı yetkili servise götürdüğümde yakıt sıcaklık sensörünün arızalı olduğunu belirttiler. Ardından bu parçayı taktırttım ama sorun aracımdaki sorun hala devam ediyor. Bir diğer usta, enjektörlerin kontrol edilmesi gerektiğini belirtti ama bu onarımın maliyeti oldukça yüksek. Sizce sorun enjektörlerden mi kaynaklanıyor?

Hünkar Sezgin

Sayın Hünkar Sezgin,

1.4 CRDi'de oluşan gaz kesilmesi sorunun çözmek için motorda arıza kodu alındı mı? Yakıt sıcaklık sensörü isimli parça değiştirildikten sonra yeniden arıza kodu alındı mı? Ani frene basıp bırakma sırasında oluşan kesiklikler genelde yakıt ana besleme sistemden kaynaklanabilir. Sorunun tek silindirden mi kaynaklandığı da araştırmakta gerekiyor. Bence yakıt sıcaklık sensörünün dışında genel basınç sensörü ve hava ölçerde de sorunlar olabilir. Yakıt basınç sensörü arızaları, test aletleriyle yapılan kontrollerde ortaya çıkıyor ama bazen hava akış ölçerdeki problemler bu cihazla da belirlenemiyor. Hava ölçer sorunlar, test aletinde bağlıyken araç kullanımında takip edilerek belirlenebilir. Ayrıca yakıt filtresi, sistemin yakıt basıncı, hava filtresi ve egzozdaki tıkanmalarda benzer sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak öncelikle hava ve yakıt filtresi, genel basınç sensörü ve hava akış ölçer kontrol edilmeli. Son bir ihtimal olan turbo basıncını ölçtürmeniz gerekiyor.

kalan karakter 1000

erkan erkan

fren müşürünü değiştirin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.10.2015 11:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN