ONNO USTA

Volkswagen Jetta’nın Motor Gücünü Arttırmak İçin Neler Önerirsiniz?

05.05.2015 Salı
VOLKSWAGEN JETTA’NIN MOTOR GÜCÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN NELER ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2011 model Jetta 1.6 TDI'ın 105 HP olan gücünü arttırmak istiyorum. Pedal box isimli parçayı aracıma uygularsam ek güç artışı sağlar mıyım? Sizce bu parçanın aracıma bir zararı olur mu?

Oğuz Çetin

Sayın Oğuz Çetin,

'nın kilometresini belirtmemişsiniz ama bu araçta görev yapan 1.6 TDI motorun gücünü arttırmak için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Mesela özel yazılımla nde yaklaşık yüzde 35'e varan ek güç artışı elde edebilirsiniz. Ancak uygulamada motorun bakımlı olması yani mesela karbon birikintisinin olmaması gibi gerekiyor. Diğer tarafta motorun işletim sistemine uygulanacak yazılımdan daha basit bir yol vardır. Box uygulaması yani ara beyin uygulamasıyla bu araçtan ek performans elde etme mümkün. Ben de bu uygulamayı tavsiye ediyorum. Box veya yazılım yüklemesi uygulamasında motorun yakıt püskürtme miktarını ve turbo basıncını da arttırılırken yukarıda bahsettiğim gibi turbonun ve enjektörlerin sorunsuz çalışıyor olması gerekiyor. Sonuç olarak turbonun daha yüksek basınç üretme zorunluluğu ve buna ek olarak motorun yüksek devirlerde çalışması da uzun vadede motorun daha sık çalışmasına neden olacağı için silindirler ve diğer önemli parçalarda kurum birikme süreci hızlanacaktır. Bu da motorun uzun vadede ömrünün kısalmasına yol açacak. Diğer seçenek olan ve sizin de pedal box olarak adlandırdığınız ya da speed booster adıyla da tanınan gaz pedal kontrolü isimli parça, gaz pedalının hassasiyetini arttıran ve elektronik çalışan bir üründür. Bu parça, genelde yazılım olmadan belli miktarda gaz pedalı tepkilerini hızlandırır. Ancak yazılım yapılması halinde yazılım içindeki pedal hassaslı artacağı için bu parçaya ek olarak gerek yoktur. Ayrıca her ikisinin birlikte uygulanması gereksiz ve zaten motorun aşırı kurumlanmasına da neden olur. Bu konuda geniş bilgi ve güvenli uygulama için 'www.pschiptuning.com' adresini ziyaret ediniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN