ONNO USTA

Karbon Temizlemeyle İlgili Bilgi Verir misiniz?

07.05.2015 Perşembe
KARBON TEMİZLEMEYLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Karbon temizleme işlemini bazı araçlara öneriyorsunuz, bazılarına ise tavsiye etmiyorsunuz. Mesela 2001 model 60.000 km'de olan Hyundai Accent için yapılacak karbon temizlemenin motora bir faydasının olmadığını ve hatta yanan faydalı kurumların da motorda yağ yakma ve kompresyon basıncının azalmasına neden olacağını belirtmişsiniz. Peki, hangi durumlarda karbon temizleme yapılması? Karbon temizleme konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim. Son olarak 2004 model VW Passat 1.9 TDI sahibiyim ve 80.000 km'de olan aracıma bugüne kadar hiç karbon temizleme yaptırmadım. Ama her motor yağı değişiminde motorun iç temizliğini yaptırıyorum. Sizce aracıma karbon temizleme yaptırmalı mıyım? Aracımla her gaza bastığımda egzozdan siyah duman atıyor. Özellikle yokuş çıkarken bazen aynadan dumanı net bir şeklide görüyorum. Siyah duman sürekli olmuyor ve özellikle yazın ortaya çıkıyor. Bu konuyu danıştığım bir usta, motorun siyah duman atmasının normal olduğunu belirtti ve diğeri ise enjektörlerde sorun olduğunu ve çok masraf çıkartabileceğini belirtti. Sizce aracıma karbon temizleme uygulatsam siyah duman sorununu çözer miyim?

Emrah Turgut

Sayın Emrah Turgut,

Karbon temizleme yada Carbon Clean markasının icadı olan ve motordaki kurumları temizleyen bu yöntem, aracın motor özelliklerine ve dizel yada benzinli olmasına göre değişiyor. Eski benzinli motorlarda kullanılan benzinin kalitesiz olması sonucu kurumlanma arttığı için Carbon Clean ile temizlenmesi önerilirdi. Ancak günümüzde benzinin kimyasal yapısında bulunan temizleyici katkı malzemeleri sayesinde motordaki kurumlanma en düşük seviyededir. Ancak benzinli motorlarda oluşan sorunlar ve özellikle zengin karışımda zamanla kurumlanmaya neden olacağı için bazen tavsiye edilir. Özellikle 100.000 km'yi geçen motorlar silindir, piston ve segman yuvalarında oluşan faydalı kurumlar, kompresyon kaçaklarının ve yağ sızıntılarının engellenmesinde yardımcı oluyorlar. Motorun iç bölgelerinde zamanla oluşan aşınmalar sonucu artan zengin karışımın etkisiyle oluşan tortulanmaya motor yağı eklenince, karter havalandırması, emme manifoltu ve diğer emiş sistemi parçalarında tıkanmalar olacaktır. Aynı şekilde yanma odalarında da yoğun yakıt ve yağ dumanı sonucu karbon birikimi meydana çıkar. Tüm bunların sonucunda motorda kurumlanma olur ve karbon temizliği gerekecektir. Günümüzde bu istisna durumların dışında satın alınan benzinde motorun yanma odası donanımlarında kurum söz konusu olmadığı için faydalı kurumların da yok edilmemesi açısından tavsiye edilmez. Karbon temizliği, dizel motorlarda ise benzinlilere göre çok farklıdır. Özellikle euro diesel olarak adlandırılan düşük kükürtlü mazotun yapısı az da olsa kirli bir yağdır ve kurumlanmaya neden olur. Dizel motorun yüksek sıkıştırma oranı ve düşük devirlerden itibaren ürettiği yüksek torkta kurumlanmayan neden olan diğer konulardır. Ayrıca aracın kullanıldığı yol, şehir özellikleri, menzil, havanın temizliği ve trafiğin durumu motorun çalışmasını etkilediği için karbon miktarını azda olsa arttırır. Tüm bunların sonucunda her 50.000 km civarında motorun yanma odaları, supap yuvaları ve manifoldlar aşırı kurumlanma sorunu olacaktır. Bu nedenle aracı sürüş özelliklerine göre 40-60.000 km aralığında Carbon Clean uygulamasını yaptırmanız gerekiyor. Diğer tarafta aracınızın yokuş çıkarken zorlanması sonucu egzozundan kısa süreli siyah duman atması, normaldir. Ancak siyah dumanın çok yoğun ve devamlı çıkması ise enjektörlerin kirlendiğinin ve motorda da aşırı kurumlanma olduğunun bir işaretidir. Aracınızın 80.000 km'de olduğu için ve daha önce de Carbon Clean yaptırmadığınız için şu an bu uygulamayı yaptırmanızı öneriyorum. Çünkü araç 100.000 km'yi geçtikten sonra karbon temizleme yaptırırsanız bu sefer motorlarda kemikleşmiş kurumlar kimyasal yolla temizlenemeyebilir. Bu nedenle en kısa zamanda yaptırmanızı öneririm.

kalan karakter 1000

ayhan ayhan

Hocam 1.4 16 valf LPG ki araç için onereceginiz buji nedir.tesekkur ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.05.2015 14:26
muhammet muhammet

motorlarda sıkıştırma oranı ne demektir bilgilendirirseniz memnun olurum tşk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.05.2015 15:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN