ONNO USTA

Aracım İçin Spor Yay Uygulaması Önerir misiniz?

14.05.2015 Perşembe
ARACIM İÇİN SPOR YAY UYGULAMASI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Chevrolet Lacetti Sedan 1.6 CDX'in yol tutuş özelliğini arttırmak için helezon yaylarını değiştirmek istiyorum. Bu değişimde 30 mm H&R helezon yayları kullanmak istiyorum. Sizce bu uygulama mantıklı olur mu? Bu değişimin herhangi bir dezavantajı var mı?

Faik Özen

Sayın Faik Özen,

Bir aracın amortisörleri ve helezon yayları, takım olarak birbirleriyle uyumlu çalışacak şekilde geliştirilip üretilir. Siz aracın sadece helezon yayları değiştirirseniz araç, pinpon topu gibi zıplaya zıplaya gidecektir. Bu değişimde ısrarlıysanız spor helezon yaylara uygun amortisörler kullanmanız gerekecektir. Aslında spor helezon yay uygulamasının avantajları vardır. Sadece bu konuda bir uzman birinin sizi yönlendirmesi yeterli olacaktır.

kalan karakter 1000

rhk42 rhk42

araç seyri sefer yaparken hava bariyerine takılarak sürtünmeden dolayı benzin tüketimi fark edilmeyecek şekilde artar bunu şu şekilde bertaraf etmek mümkün olabilir helozon uyumlu amortisörlerini 20- 40 mm aralığında düşürmek yol tutuşunda düzelme ile sürtünmeyi azaltarak benzin tüketimini azaltır

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.03.2016 13:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN