ONNO USTA

Volvo S80 D5’in Motoru Rölantide Neden Tekliyor?

05.06.2015 Cuma
VOLVO S80 D5’İN MOTORU RÖLANTİDE NEDEN TEKLİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2007 model 'in motoru, rölanti devrinde yani 750 d/d'de çalışırken tekleme yapıyor. Ardından motor devri 850 d/d'ye çıktığında ise bu tekleme ortadan kalkıyor. Bu sorunu çözmek için aracımı yetkili servise götürdüm. Oradaki yetkili, bana önce enjektörlerin arızalı olduğunu belirtti ve sonra da biyel kolunda eğilme olabileceği için motorun araçtan sökülmesi gerektiğini söyledi. Ben de aracımı yetkili servisten alarak dizel motor tamircisine götürdüm. Aracım orada 4 gün kaldı ve yakıt sistemi kontrol edildi. Bu kontrollerde enjektörlerin basınçlarını ayarlayan usta, bilgisayarda arızaya rastlayamadı. Ancak aracımdaki sorun devam ediyor ve 20 yıllık bir dizel motor tamircisinin de içinden çıkamadığını bu sorun için neler önerirsiniz?
Alihan Yıldız
Sayın Alihan Yıldız,
Motorun rölanti devri yani 750 d/d'de teklemesinde biyel kolunun eğri olma ihtimali oldukça düşük. Aslında motoru sökmeden ve çeşitli kontrolleri yapmadan bazı yorumlar yapmam imkansız. Motor test cihazıyla enjektörlerin çalışması durumu ve püskürtme miktarlarını ölçtürmek gerekir. Ayrıca hangi silindirde tekleme olduğunu araştırdınız mı? Hangi silindirde tekleme olduğunu tespit edip o silindirdeki supap kaçağı veya eksantrik mili kamı ile hidrolik iticisinde sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca işletim sisteminin enjektör yazılımında elektronik bir sorun olabilir. Sonuç olarak motorun kaç kilometrede olduğunu bilmiyorum. Aşırı kurumlanma ve supaplarda kaçak da olmuş olabilir. Bu ihtimaller göz ardı edilmeden yeni yetkili servis tarafından enjektörlerin sökülerek silindirde kompresör basıncının ölçülmesi gerekir. Sonuç olarak aracınızı başka bir servise götürerek gerekli kontrolleri yaptırmanızı öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN