ONNO USTA

Volkswagen Polo 1.6 TDI’da Oluşan Sürtme Sesini Nasıl Çözeriz?

09.06.2015 Salı
VOLKSWAGEN POLO 1.6 TDI’DA OLUŞAN SÜRTME SESİNİ NASIL ÇÖZERİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Manuel şanzımanlı 2010 model Volkswagen Polo 1.6 TDI sahibiyim. Aracımın motorundan; rölanti ve sürüş anında ritmik bir sürtünme sesi geliyor. Bu ses hıza bağlı olarak artıyor veya azalıyor. Bu sorunu çözmek için aracımı tamircime götürdüm ve usta sesi dinleyip dönen bir parçadan geldiğini söyledi. Ardından aracımın triger seti değiştirildi ve sesin krank mili içindeki keçeden kaynaklandığı belirtildi. Usta, bu sesin sorun olmayacağını belirtse de ben bu durumdan rahatsız oluyorum. Sizce bu sorunun kaynağı nedir ve çözümü maliyetli midir?

Muhammet Barış

Sayın Muhammet Barış,

Araçlarda oluşan sesin kaynağını yani sorununu belirlemek için bazı kontroller ve testlerin yapılması gerekir. Bu nedenle duymadığım bir ses hakkında yorum yapmam oldukça zor. Ancak krank milinin içinde keçe yok. Krank milinin uçlarındaki keçeler, silindir bloğunun ön kasnak ve arka volan bölgesinde vardır. Bu parçalar, krank mili dönerken yağın sızmasını engeller ve sürtme sesi yapma ihtimalleri yoktur. Keçeler tamamen aşındığında ise ıslık sesine benzer bir ses oluşur ve biraz yağ ile temas ettiğinde de bu ses kesilir. Bu nedenle ustanızın belirttiği teşhis yanlıştır. Motorda, klima, alternatör ve soğutma suyu pompası gibi birkaç tane kasnak vardır ve bunlarda ses yapabilir. Bu konuda yetkili servise giderek onlardan destek alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN