ONNO USTA

Volvo S40’ın Performansı Neden Azaldı?

17.06.2015 Çarşamba
VOLVO S40’IN PERFORMANSI NEDEN AZALDI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2000 model Volvo S40 2.0 Turbo sahibiyim. Şuanda 174.000 km'de olan aracımda motor sesi, normalden daha yüksek çıkarken aracımın performansı da olması gerekenin altında. Ayrıca turbo 3500 d/d'den sonra devreye giriyor. Motorda yaşanan güç kaybı nedeniyle hava akış sensörü, ateşleme bobinleri, hararet ve lambda sensörü, yenilendi. Ardından turbo, arasoğutucu gibi parçalar kontrol edildi ve bilgisayarda arıza kodu arandı ama bulunamadı. Yetkili servisler bu sorunu çözemiyor ve sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir? Aracımın LPG montajı yapılırken matkapla manifoltun delindiğini öğrendim. Bu işlem sonucu acaba manifolttan çıkan parçalar, supaplara zarar vermiş olabilir mi? Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Kamil Akçay

Sayın Kamil Akçay,

Anlattığınız bilgilere göre aracınıza LPG sistemi takılırken bazı yanlışlıklar yapılmış. Özellikle turbonun 3500 d/d'den sonra devreye girmesi motorda basınç kaçaklarının olduğunu gösteriyor. Bu kaçakların kaynağı olarak ise manifolda delinen delikler ve enjektör girişlerindeki basınç kaçakları olabilir. Ayrıca LPG'li turbo motorlarda ani hızlanma ve anlık turbo basınçlarında benzinin de yanmaya karışması gerekiyor. Bu ek sistemler yoksa motorun çalışma düzeninde sorunlar olabiliyor. Benim size tavsiyem: LPG'yi devre dışı bırakarak manifold deliklerini tıkayın ve aracı bir süre benzinle kullanın. Benzinle kullanırken sorunlar varsa acil olarak giderilmesi gerekiyor. Motor benzinle çalışırken sorunlar ortadan kalkarsa LPG aktif edilerek sorunların çözümüne ulaşın. Bu konuda önce aracınızın servisine, sonra da LPG sisteminin servisine danışabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN