ONNO USTA

Renault Megane’ın Motoru Neden Tekliyor?

24.06.2015 Çarşamba
RENAULT MEGANE’IN MOTORU NEDEN TEKLİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2000 model Renault Megane 1.6 16V'nin motoru oldukça sessiz çalışırken geçen gün tekleme yaptı. Ardından 2 adet bobin arızalı olduğu için değiştirildi ve daha sonra yeniden tekleme sorunu ortaya çıktı. Ateşleme bobinlerini kontrol ettirdim ama bir sorun çıkmadı. Motor çalışmaya başlayınca aşırı gürültü ve tekleme oluyor. Motor çalışma sıcaklığına ulaşınca bu sorun ortadan kalkıyor. Sizce tekleme sorunun kaynağı ne olabilir?

Burak Kolsuz

Sayın Burak Kolsuz,

Aracınızdaki tekleme sorunu nedeniyle 2 bobini yenisiyle değiştirmişsiniz ama bu motorda 4 silindir var ve 4 tane de ateşleme bobini vardır. Yıpranma aynı oranda hepsinde oluştuğu için değişimi yaparken dördünü birlikte yenilemeniz gerekirdi. Motorda oluşan tekleme, ateşleme veya enjektörden kaynaklanabilir. Sonuç olarak ateşleme bobinlerini yeniden kontrol ettirin ve hepsini orijinal parçasıyla birlikte değiştirin.

kalan karakter 1000

emin emin

Selam bende megane 2 var 2004 model 1.6 16v otobanda giderken 140 surati bulunca motor lambasi yandi ve devirden dustu stop edip tekrar denedim duzeldi ama 140 surati denemdim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.08.2015 11:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN