ONNO USTA

Aracımın Motoru Neden Stop Ediyor?

29.06.2015 Pazartesi
ARACIMIN MOTORU NEDEN STOP EDİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2003 model Volvo S80 T5'in motoru son 2 hafta içerisinde özellikle 3000 d/d'den sonra teklemeye başladı. Ardından gaz tepkileri zayıflayan motorda sürüş anında yavaşlayıp dururken vitesi boşa aldığımda motor stop ediyor. Fakat 40 km/s ve üstündeki hızlarda motorda herhangi bir tekleme hissedilmiyor. Bu sorunu danıştığım ustalar yakıt filtresinin tıkalı olduğunu belirttiler. Ben de yakıt filtresini değiştirttim ve yakıt katkısı kullandım ama sorun çözülmedi. Son olarak egzoz emisyon lambası sürekli yanmaya başladı. Yaşadığım şehirde Volvo yetkili servisi yok ve bu konuda ustalar yakıt pompası, hidrolik beyin veya yazılımda sorun olabileceğini belirttiler. Sizce aracımdaki sorun neden kaynaklanıyor? Bu konuda neler önerirsiniz?

Tufan Ünsel

Sayın Tufan Ünsel,

Elektronik işletim sisteminin yönettiği motorlarda oluşan sorunların çözümü için mutlaka Volvo servisinde aracı bilgisayarda kontrol ettirip arıza kodu alınmadır. Zaten yaşadığınız yerde yetkili servisi olmayan bir markayı kullanmakta bana göre yanlışların başında yer alıyor. Yakın şehirlerde bulunan Volvo servislerini tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak cihaz ile arıza kodu alınıp değerlendirilmeli ve gerekiyorsa çeşitli testlerin de yapılması sonucu sorunun kökeni tespit edilerek kısa sürece giderilecektir. Sonuç olarak aracın ihtiyacı olan parçaları da özel servis üzerinden temin etmeniz zor.

kalan karakter 1000

Mehmet Öney Mehmet Öney

"Zaten yaşadığınız yerde yetkili servisi olmayan bir markayı kullanmakta bana göre yanlışların başında yer alıyor" Saçma bi yorum olmuş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.07.2015 07:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN