ONNO USTA

Aracıma LPG Taktırmamı Önerir misiniz?

02.07.2015 Perşembe
ARACIMA LPG TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Manuel şanzımanlı 1997 model Mercedes-Benz E 200 sahibiyim ve şu anda 300.000 km'de olan aracımın yakıt tüketimi çok yüksek olduğu için LPG taktırmayı düşünüyorum. Aracımın kilometresi ve motor özellikleri dikkate alındığında LPG sisteminin aracıma zararı olur mu? Sonuç olarak LPG sistemi taktırmamı önerir misiniz?

Emre Demir

Sayın Emre Demir,

Sahibi olduğunuz Mercedes Benz E 200'nin yakıt tüketim değerini litre olarak bilemediğim için fabrika değerleriyle karşılaştırıp bir mukayese yapamıyorum. Aracı şehir içinde yoğun trafikte ve kısa mesafelerde kullanıyorsanız zaten artan yakıt tüketiminin hesabını yapmak yanlış olur. Ancak aracın 300.000 km'de olması sonucu yorulan motor da yakıt tüketimini arttırır. Zaten yüksek kilometreli bir motora uygulanacak LPG sisteminin de litre olarak tüketimi yüksek olacak. Bence siz önce; buji, hava ile yakıt filtreleri ve lastiklerin kontrolünü yaptırın, bu parçaları gerekiyorsa değiştirin. Ardından aracın kompresör basıncını ölçtürüp motorun çalışma düzenini bilgisayarda kontrol ettirin. Bu işlemlerden sonra motorun yakıt tüketiminde bir değişme olmazsa bu konuda uzman bir servise danışıp bilgi alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN