ONNO USTA

Opel Vectra İçin Hangi Motor Yağını Önerirsiniz?

07.07.2015 Salı
OPEL VECTRA İÇİN HANGİ MOTOR YAĞINI ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 1997 model Opel Vectra 2.0 16V sahibiyim. Şu anda 290.000 km'de olan bu aracı ben, 230.000 km'den itibaren kullanmaya başladım. Aracımın bakımlarını her 8.000 km de yaptırıyorum ve üreticinin önerdiği 10W40 viskoziteli motor yağı kullanıyorum. Motorun LPG'li ve aracın da yüksek kilometrede olduğunu dikkate alırsanız bana farklı viskozitede bir motor yağı önerir misiniz? Ayrıca motor yağının değişiminden önce motora katılan motor temizleyici ürünleri kullanmamı tavsiye eder misiniz?

Gökhan Büyük

Sayın Gökhan Büyük,

Aracın kilometresinin yüksek olması nedeniyle motorun piston ve segman kanallarını faydalı kurumlar kaplamıştır. Bu kurumlar, yanma odasında yağ sızdırmazlığını sağladığı için faydalı kurum olarak görev yaparlar. Motor yağını viskozitesini değiştirdiğiniz taktirde yeni kullanılan yağın farklı özelliklerdeki kimyasal yapısı, eski faydalı kurumları yakar ve bu da motorda yağ eksilmesine neden olur. Yeniden faydalı kurumların oluşması için ise birkaç defa motor yağının değiştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle farklı viskozitede motor yapı kullanmak veya yağ katkısı eklemek motor için sakıncalı olabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN