ONNO USTA

Skoda Superb’in Yakıt Tüketimini Nasıl Azaltırım?

10.07.2015 Cuma
SKODA SUPERB’İN YAKIT TÜKETİMİNİ NASIL AZALTIRIM?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İkinci elde 100.000 km'de 2010 model Skoda Superb 1.4 TSI almak istiyorum. Superb 1.4 TSI'ın 125 HP olan motor gücünün yeterli olduğunu düşünüyorum. Ancak bu aracın şehir içindeki 10.0 lt/100 km civarında olan yakıt tüketimini azaltmak için chip modifiyesi yaptırmamı önerir misiniz? Chip modifiyesinin dışında bu aracın yakıt tüketimini azaltmak için bana neler önerirsiniz?

Halil Asım Aldanmaz

Sayın Halil Asım Aldanmaz,

Satın almayı düşündüğünüz Skoda Superb 1.4 TSI'ın ortalama yakıt tüketimi, 6.6 lt/100 km'dir. Bu araç, şehir dışında 5.5 lt/100 km tüketiyor ve yine fabrika verilerine göre şehir içindeki yakıt tüketimi ise 8.6 lt/100 km. Satın almak istediğiniz aracın tükettiği 10.0 lt/100 km'yi , fabrika verileriyle karşılaştırdığımızda arada çok büyük bir fark bulunmuyor. Bu nedenle yakıt tüketiminin azalması için ek bir uygulamaya gerek yok. Ancak aracı satın aldıktan sonra bakımlarını aksatmadan yaptırırsanız, lastikler vb parçaların kontrolünde gereken özeni gösterirseniz ve sürüş sırasında da ani tepkilerden kaçınırsanız zaten yakıt tüketiminin artmaması için ekonomi yapacaksınız. Ancak aracı, özellikle şehir içinde yoğun dur kalk trafiğinde veya günlük kısa mesafelerde kullanırsanız, bakım ve sürüş konularında gereken hassasiyeti göstermezseniz zaten yakıt ekonomisi yapmanız da pek mümkün olmayacak. Bu durum sadece Superb için değil, tüm araçlar için geçerlidir.

kalan karakter 1000

Malik Türkay Türkoğlu Malik Türkay Türkoğlu

Özel hafif cantlar, hafif bijonlar, lastiklerde nitrojen kullanımı, fren disklerinde tornada hava delikleri açarak aynı zamanda hafifletmek her araçta bir miktar yakıt tasarrufu, hızlanmada kolaylık ve fren mesafesinde kısalma sağlayabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.07.2015 08:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN