ONNO USTA

Opel Astra 1.4 Easytronic’te Oluşan Titreme, Debriyajdan mı Kaynaklanıyor?

13.07.2015 Pazartesi
OPEL ASTRA 1.4 EASYTRONİC’TE OLUŞAN TİTREME, DEBRİYAJDAN MI KAYNAKLANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor

Easytronic şanzımanlı 2011 model Opel Astra 1.4 sahibiyim. 48.000 km'de olan bu aracı 1,500 km önce satın aldım. Aracımla ilk kalkış sırasında gürültü ve hafif bir titreme oluyor. Bu titreme, kalkıştan önce fren pedalından ayağımı çektiğimde aracımın hareket etmesiyle birlikte başlıyor. Bu sorunu çözmek için aracımı yetkili servise götürdüm ve debriyaj balatasının değiştirilmesi gerektiği belirtildi. Debriyaj balatası yenilenmediği zaman ise hasar gören volanında değiştirilmesi gerekebilirmiş. Sonuç olarak şu an debriyaj balatasının değiştirilmesi gerekiyor ve sizce bu teşhis doğru mu? Aracımla ilgili bana neler öneririsiniz?

Eren Ünalp

Sayın Eren Ünalp,

Kavrama anında debriyajda ses veya titreme oluyorsa debriyaj sisteminde sorun olma ihtimali yüksektir. Bu sorunu çözmek için yetkili servisin debriyaj balatası ve diğer sistemlerini söküp kapsamlı olarak kontrol etmesi gerekiyor. Özellikle Easytronic sisteminin kontrol mekanizması test edilmeli. Ardından debriyajın çalışma verimi incelenerek bir sonuca varılacaktır. Bu sorunun giderilmesinde Opel yetkili servisi size yardımcı olacaktır. Eğer yetkili servisin tespiti doğrudur ama bu konuda kafanız karıştırdıysa başka bir yetkili servise müracat edin.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN