ONNO USTA

Renault Clio’da Sarsıntı Oluyor ve Sonra Aracımın Performansı Neden Düşüyor?

20.07.2015 Pazartesi
RENAULT CLİO’DA SARSINTI OLUYOR VE SONRA ARACIMIN PERFORMANSI NEDEN DÜŞÜYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li ve otomatik şanzımanlı Renault Clio 1.6 RTE sahibiyim. 1999 model olan aracımın şanzımanından küt diye bir ses geliyor ve araçta vuruntu oluyor. Bu vuruntu gün içinde bazen 2, bazen de 5-6 kere tekrarlanıyor. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir. Birde motorun rölanti devri sürekli değişiyor. Bu sırada da aracın performansı azalıyor ve motor sesi artıyor. Aracımın performansında da azalma oluyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Enes Özkan Sayın

Enes Özkan,

Verdiğiniz bilgilere göre aracınızın şanzımanında sorunlar olma ihtimali oldukça yüksek. Ama şanzımanın sökmeden Önce şanzıman yağının seviyesini kontrol edin ve ardından aracı bilgisayara bağlayarak arıza kodu arayın. Motor ve şanzıman bağlantı takozlarıyla şanzıman vites bağlantılarını kontrol ettirin. Ardından test sürüşü yaparak sorunun nedenini tespit edebilirsiniz. Tüm bu küçük sorunlar sizi çözüme ulaştırmazsa Sorun tork konvertörde de olabileceği için şanzımanın sökülüp revize edilmesi gerekebilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN