ONNO USTA

Toyota Corolla’da Akü Lambası Neden Yanıyor?

14.08.2015 Cuma
TOYOTA COROLLA’DA AKÜ LAMBASI NEDEN YANIYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

1997 Toyota Corolla 1.3 XEi sahibiyim ve aracım çalışmadığı için oto elektrikçisine götürdüm, orada yeni akü takıldı. Ardından aracımın elektrik sisteminde yapılan kontrollerde sistemin akımı azaldığı için alternatördeki diyot tablası değiştirildi. Daha sonra aracın kontağını yarım açtığım zaman akü ışığının yanmadığını fark ettim. Alternatör yeniden söküldü ve sorun giderildi. Bu seferde sürüş anında aracımın akü lambası yanmaya başladı. Akü lambası yandığı zaman aracımı durduruyorum ve lamba sönüyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Burak Dilber

Sayın Burak Dilber,

Onarımı yapan usta, alternatördeki sorunu çözerken kısa devre yapmış olabilir. Yapılan işlemlerle şu an şarj etme gibi bir sorun olmasada ya o an şarj kesiliyor ya da şarj lambası uyarı düzeneğinde benzer sorunlara yol açıyor. Bu sorunların çözümü için diyot tablasının yeniden kontrol edilmesi ve sorunun giderilmesi şart. Bu kontrollerin yetkili servis tarafından orijinal parça kullanılarak yapılması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN