ONNO USTA

Spor Helezon Yay Önerir misiniz?

19.08.2015 Çarşamba
SPOR HELEZON YAY ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2011 model Fiat Bravo sahibiyim. Şu anda 32.000 km'de olan aracımın önü ağır, arkası hafif olduğu için arka süspansiyonlarına spor helezon yay taktırmak istiyorum. Sparco veya Eibach marka helezon yaylar önerir misiniz?

Erdoğan Sarı

Sayın Erdoğan Sarı,

2011 model Fiat Bravo 1.6 Multijet'in boş ağırlığı 1320 kg'dir. Bu aracın önünün çok ağır olması diye bir şey söz konusu değil. Sadece aracın ön bölümü motorun etkisiyle, arkasına göre biraz ağırdır. Aracın arka bölümünün yüksek olması, özellikle virajlarda kaymasını engeller ve belirttiğiniz gibi bir kronik sorunda yoktur. Sorun, virajlara aracın hız limitlerini aşarak girildiğinde oluşacaktır. Aracın özellikleri nedeni ile aracın arka yolcu bölmesine binen yolcuların ağırlığı ile daha da stabil bir yapıya kavuşuyor. Aracın arkasının alçaltılması sonucu arka koltuklarda oturan yolcuklarla birlikte aracın lastikleri çamurluk içlerine sürtmeye başlayacaktır ve aracın ön tarafındaki ağırlık dağılımı da bozulacaktır. Bravo'nun önden çekişli olduğunu hesaba katarsak kalkışlarda araçta patinaj yapma ve önden kayma eğilimleri başlayacaktır. Süspansiyonun sadece helezon ile alçaltılması sonucu da amortisörler kısalacak ve kasislerde amortisör içinde vuruntu başlayarak hem süspansiyon konforunu azalacak, hem de bu parçaların ömrü kısalacaktır. Ayrıca aracın süspansiyon konforu da azalacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN