ONNO USTA

Lada Vega’nın Egzozundan Çıkan Beyaz Duman Bir Arızanın Habercisi mi?

24.08.2015 Pazartesi
LADA VEGA’NIN EGZOZUNDAN ÇIKAN BEYAZ DUMAN BİR ARIZANIN HABERCİSİ Mİ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2004 model Lada Vega 16V sahibiyim. Aracımın triger sisteminin gergi rulmanı dağıldığı için motorda hasar oluştu. Ardından silindir kapağı değiştirilen motora rektifiye de uygulandı. Şu an ise motor sıcaklığı 90 dereceye gelinceye kadar her şey normal, ama 90'dan sonra egzozdan yoğun bir beyaz duman çıkıyor. Bu sorunu düzeltmek için araçta çeşitli kontrol yapıldı ve motor 3 defa sökülüp toplandı ama bir arıza bulunamadığı için çözümü de olmadı.

Hidayet Doğan

Sayın Hidayet Doğan,

Aracınızın egzozundan çıkan yoğun beyaz dumanın farklı nedenleri olabilir. Acaba motorda su eksiltmesi ve hararet yükselme sorunları var mı? Motorun silindir kapağı hasar gördüğünde egzoz susturucusuna giden su susturucunun içerisindeki cam elyafını dolmuş olabilir. Motor ısısı ile birlikte ısınan egzoz gazları bu suyu buharlaştırıp atıyor olabilir. Sonuç olarak bu duman uzun süre tütmeye devam edecektir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN