ONNO USTA

Yakıt Tasarruf Cihazıyla Hyundai ix35’de Yakıt Tüketimini Azaltabilir miyim?

25.08.2015 Salı
YAKIT TASARRUF CİHAZIYLA HYUNDAİ İX35’DE YAKIT TÜKETİMİNİ 
AZALTABİLİR MİYİM?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2014 model, Hyundai ix35 1.6 GDi sahibiyim. Aracımın ortalama yakıt tüketimi 10 lt/100 km civarında. Oysa şu an 10.000 km'yi yeni geçen aracımda yakıt tüketiminin 10.000 km'den sonra 8.0 lt/100 km civarına düşeceğini tahmin ediyordum ama olmadı. Yakıt tüketimini azaltmak için internet üzerinden yaptığım araştırmalarda hidrojen üreten kitlerin reklamlarını sıkça görmeye başladım. Bu sistemlerin araçta yüzde 20 civarı yakıt ekonomisi sağladıkları belirtiliyor. Sizce gerçekten yüzde 20'e varan ekonomi sağlanır mı? Bu parçaların aracıma bir zararı olur mu?

Özkan Subaşı

Sayın Özkan Subaşı,

Yıllardır araçların yakıt tüketiminin azaltılması için sürekli çok farklı ürünlerle karşılaşıyoruz. Bu ürünlerle ilgili herkes bir şeyler üretip en iyisi benim ürünüm deyip pazarlıyor. Hidrojenli yakıt tasarruf cihazlarının uzun vadeye yayılmış sonuçları bile yok, daha da kötüsü bu ürünlerin çoğu test bile edilmiyor. Sadece ver parayı al derler. Ancak ben, bu tür ürünleri test etmedim ve ne sonuçlar vereceğini de bilmiyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN