ONNO USTA

Opel Meriva’nın Hararet Sensörü Arızalandığı Zaman Motor Arıza Işığı Yanar mı?

27.08.2015 Perşembe
OPEL MERİVA’NIN HARARET SENSÖRÜ ARIZALANDIĞI ZAMAN MOTOR ARIZA IŞIĞI YANAR MI?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2004 model Opel Meriva sahibiyim. Aracımda motor arıza ışığı yandı ve ardından arızanın klimadan kaynaklandığını öğrendim. Klimanın ikinci kademesinden oluşan bu arızanın çözümü için sigorta ve fan rezistansı ile kontrol edildi ama ikinci kademe rölesi kontrol edilmedi. Daha sonra yaptığımız kontrollerde role, rezistans ve sigorta sağlam olduğu için sorunun kaynağının beyinde olduğunu tahmin etmeye başladık. Sizce işletim sistemi, termostat ve hararet sensöründe sorun olabilir mi? Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Cüneyt Arslan

Sayın Cüneyt Arslan,

Opel Meriva'nın arıza ışığının yanmasında çok sayıda neden olabilir. Ancak öncelikle fanda tespit edilen sorun çözülmelidir. Bu nedenle aracın fan rölesinin yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Ancak değişen role ile sorun giderilemediği için aracı, yetkili serviste motor test cihazına bağlayarak beyin kontrol edilip arıza kodu alınmalı ve sorunlar tespit edilmelidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN