ONNO USTA

Renault Koleos İçin Hangi Otomatik Şanzıman Yağını Önerirsiniz?

28.08.2015 Cuma
RENAULT KOLEOS İÇİN HANGİ OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞINI ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İlk sahibi olduğum 2010 model Renault Koleos 1.5 dCi BVA'nın kilometresi 78.500 km'yi biraz geçti. Bu süre içerisinde aracımın bakımları üç kez serviste yapıldı. Ardından aracımın garanti dolduktan sonraki bakımlarını özel serviste yaptırmaya başladım. Ancak şu an ise şanzıman yağı konusunda tereddütlerim var. Sürüş sırasında vites geçişlerde bir sorun hissetmiyorum ama ilk hızlanma anında şanzımanın gaz tepkisi yetersiz gibi geliyor. Yani gaz pedalına çok basmazsam aracım yavaş hızlanıyor. Bunun yanında kick-down tepkimesi biraz daha yavaş gerçekleşmeye başladı. Acaba şanzıman yağının değişim zamanı mı geldi? Yetkili servis, şanzıman yağının ömürlük olduğunu ve değişmediğini belirtiyor. Aracı kontrol eden usta ise fabrikanın koyduğu şanzıman yağının piyasadakilerden çok daha olduğunu belirtiyor. Sizce 6 ileri AJ8 kodlu otomatik şanzıman için hangi şanzıman yağını kullanmalıyım? Aracımın el kitabında şanzıman yağı değişimi konusunda bir bilgi ya da öneri yok. Bir de şanzıman yağının hacmi için internet sitelerinde 7-8 litre olarak belirtilirken Mobil'in internet sitesinde şanzımanın 3,7 lt olduğu yazıyor.

Salih Erdem Güvenç

Sayın Salih Erdem

Aracınızın otomatik şanzımanının yağ yenilenme zamanı konusunda herhangi bir uyarı yoksa, yinede oluşabilecek sızıntı ve eksilme nedeniyle yetkili servis tarafından kontrol edilip tamamlanmasında veya değiştirilmesinde yarar var. Koleos'ta görev yapan 6 ileri AJ8 kodlu otomatik şanzıman için gereken yağ ATF bazlı olmasına rağmen Elfmatik S6 tavsiye ediliyor. Şanzımanın yağ kapasitesi ise 3.2 litredir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN