ONNO USTA

Citroen C4’ün Yakıt Püskürtme Basıncı Nedir?

01.09.2015 Salı
CİTROEN C4’ÜN YAKIT PÜSKÜRTME BASINCI NEDİR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2008 Citroen C4 sahibiyim ve aracı aldığımda yakıt tüketimi yüksek olduğu için özel servise götürdüm. Özel servisteki usta aracı bilgisayara bağlayıp yakıt püskürtme basıncını düşürdü. Yakıt tüketimi düşen aracım, bu seferde oldukça hantallaştı. Sizce yakıt püskürtme basıncının değeri ne olmalı?

Ramazan Hilal

Sayın Ramazan Hilal,

Aracı götürdüğünüz usta, Citroen C4 1.6 HDI'ın enjektör basıncını neden ve nasıl düşürdü? Oldukça hassas bir konu olan yakıt basıncı ayarı, yetkili servis tarafından özel ekipmanlarla bile kontrol edilirken düşürmek bir yana kontrollerde bile çok dikkatli davranırlar. Ancak motorun yakıt tüketiminin düşürülmesi için basınç düşürülmesi sonucu oluşan fakir karışımla birlikte motorda detonasyon (vuruntu) olma riski artarken pistonların erimesine bile neden olabiliyor. Soruda bahsedilen yüksek yakıt tüketimini litre olarak belirtseydiniz size daha çok yardımcı olurdum. Sonuç olarak aracın yetkili servis tarafından kontrol edilerek yakıt basıncı vs diğer ayarların fabrika değerlerine uygun olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Ardından aracın yakıt tüketimi yüksekse motorda, özellikle yakıt sistemi parçaları incelenmelidir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN