ONNO USTA

Renault Megane’ın Radyatörünün Su Eksilmesinin Nedeni Nedir?

03.09.2015 Perşembe
RENAULT MEGANE’IN RADYATÖRÜNÜN SU EKSİLMESİNİN NEDENİ NEDİR?

Onno Usta, sorularınıza yanıt vermeye devam ediyor.

LPG'li 2005 Renault Megane II 1.4 16V sahibiyim. Aracımla yolda giderken motor teklemeye başladı ve arıza lambası yandı. Benzer sorun bir yıl önce de tekrarlamıştı ve bujilere su girmesi sonucu oluşmuş. Şu an ise, radyatör suyunda eksiltme var ve bu konuda neler önerirsiniz?

Reşat Tökgöz

Sayın Reşat Tokgöz,

Renault Megane 1.4 16V'de oluşan kesilme ve arıza lambasının yanmasında bir çok neden olabilir. Motordaki sorunun benzin sisteminde mi yoksa LPG'den mi kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor. Daha önce oluşan bujilere su gelme sorunu, yine devam ediyor olabilir. Motorda LPG olduğu için siz platinium özellikli LPG ye uygun buji kullanmalısınız. Eğer radyatörden kaçak varsa ve bu silindirlere giriyorsa, silindir kapak contasının yanma ihtimali yüksek. Özelikle motorun hararet yapması sonucu benzer sorunlar ortaya çıkıyor. Bujilerin rutubetlenmesi ateşlemeyi zorlaştırırken bir de yakıtın gereken oranda olmaması aracın çalışma verimini direkt olarak etkiliyor. Sonuç olarak motora uygulanacak çeşitli testler ve onarımlar sonucu sorunu çözebilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN