ONNO USTA

Citroen C4’te Yanan Emisyon Arıza Lambası İçin Ne Önerirsiniz?

04.09.2015 Cuma
CİTROEN C4’TE YANAN EMİSYON ARIZA LAMBASI İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Dizel motorlu 2008 model Citroen C4 Sedan 1.6 HDI sahibiyim ve aracığımın gösterge panelinde 'Depollition System Faulty' yazan arıza uyarısı çıkıyor. Aracımda uzun bir süredir devam eden bu sorunu çözmek için FAB contası değiştirildi. Ardından uzun süre ortaya çıkmayan bu sorun, 90.000 km'den sonra yeniden oluştu. Şuan sürekli yanan uyarı lambası için aracımı yetkili servise götürdüm ama sadece uyarı lambasını söndüler. Ardından ertesi gün yeniden yanan uyarı lambası için yine servise gittik ve sistemin geçici arıza verdiği ve EGR'nin sorunlu olabileceğini belirttiler. Ancak kronik bir biçimde devam eden bu durum için bir çözüm var mı? Bazı araç sahiplerinin bazıları Carbon Clean işleminin bu sorunu çözdüğünü belirtiyorlar. Sizce karbon temizleme yaptırmalı mıyım?

Dilaver Yavuz

Sayın Dilaver Yavuz,

Citroen C4 1.6 HDI'da oluşan Depollition System Faulty arızası işletim sistemi yönetim sorunlarıyla alakalıdır. Bu soruna sebep olabilecek onlarca neden vardır. Mesela hava ölçerin anlık hatası, kalitesiz mazot, aracın kısa mesafede kullanımı sonucu motorun tam ısınmadan stop edilip tekrar çalıştırılması gibi sürüş yöntemleri, bu tarz uyarılara neden olabiliyor. İşletim sistemi motorun çalışmasını ve performansını korumaya alıp kısıtlamıyorsa ciddi bir sorun yoktur. Aracı maksimum motor devirlerinde kullanarak her viteste yokuş çıkarken kurumların yakılması ve katalizatörün temizlemesi sağlanmalıdır. Bu arada yakıt aldığınız markayı da değiştirmeniz faydalı olacak. Bu işlemler sonrasında bence sorun çözülebilir ama bu problem devam ederse EGR'nin temizlenmesi ve Carbon Clean (karbon temizleme) işlemi denenmelidir. Ayrıca yetkili servis tarafından bilgisayarla motorun arıza kodu alınarak değerlendirilmesi en doğru davranış olacaktır. Bulunduğunuz şehirdeki yetkili servis bu sorunu çözemiyorsa başka bir şehirdeki yetkili servise gidin.

kalan karakter 1000

MURAT KALAN MURAT KALAN

SAYIN ONNO USTAM ARACIM 1.4 16V opel astra g 2003 model
aracım lpg li özellikle rampalarda bir anda gaz kesiyor araç stop etmiyor ancak gaz pedalı cevap vermiyor ancak kontağı kapatıp açıyorum arıza lambası sönüyor tekrar yola devam ediyorum.
bir kaç ustaya gösterdim. motor beyninden diyorlar bulunduğum ilde opel servisi yok birde kelebek boğazı yağlanıyor külbütür kapağından emme manifolduna yağ buharıyla birlikte yağ kaçıyor bu konuda yardımlarınızı arz ederim. teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.09.2015 14:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN