ONNO USTA

Fiat Palio’da Sürekli Değişen Motor Devri İçin Ne Önerirsiniz?

07.09.2015 Pazartesi
FİAT PALİO’DA SÜREKLİ DEĞİŞEN MOTOR DEVRİ İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 1998 model Fiat Palio 1.6 16V'nin motoru rölantide çalışırken titremeye başlıyor. Ardından motor devri değişiyor ve aracımla yokuş aşağı inerken vites küçülttüğümde enjektör arıza lambası yanıyor. Aracımdaki sorunları gidermek için rölanti sensörü, potansiyometre, gaz kelebeği, yakıt filtresi değiştirildi. Egzoz susturucuları ve bujiler değiştirildi. Ardından araç bilgisayara bağlandı bilinmeyen bir arıza kodu çıktı.

Erdi Torun

Sayın Erdi Torun,

Fiat Palio'nun motorunda oluşan düzensiz rölanti sorununun LPG'den mi yoksa benzinden mi kaynaklandığını tespit etmek gerekiyor. Bunun içinde LPG'nin devre dışı bırakılarak aracı benzin test etmek şart. Sonra motoru LPG ile denemek gerekiyor. Araçta hangi yakıtla ilgili sorun çıktıysa mesela problem LPG'de ise LPG servisine, benzinde ise Fiat yetkili servisine müracaat edilmeli. Ancak LPG montajı yapılan motorlarda en çok sorun çıkartan parçalardan biri olan lambda sensörü, ilk kontrol edilmesi gereken parçalardan biridir. Araçta değiştirdiğinizi belirttiğiniz rölanti regülatörü, gaz potansiyometresindesi çıkma mı yoksa yeni ve orijinal bir parça mı kullandınız? Gaz kelebek takımı komple yeni ve orijinal parça ile yenilenmek zorundasınız. Ayrıca araçta LPG olduğu için platinium, iridiyum özelliklerinde LPG ye uyumlu buji kullanmak zorundasınız. Son olarak LPG montajında parçaların beyine tanıtılmaması halinde rölanti ve hızlanma da düzensizlikleri oluşabiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN