ONNO USTA

Toyota Corolla’da İlk Çalıştırma Sonrasında Motor Devri Neden aniden Yükseliyor?

28.09.2015 Pazartesi
TOYOTA COROLLA’DA İLK ÇALIŞTIRMA SONRASINDA MOTOR DEVRİ NEDEN ANİDEN YÜKSELİYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li 2007 model Toyota Corolla sahibiyim. Şuanda 100.000 km'de olan aracımı ilk çalıştırmada motor devri 2000 d/d'ye çıkıyor ve motor, normalden daha gürültülü çalışıyor. Motor çalışma ısınına ulaşınca devir düşüyor ve gürültü de kesiliyor. Daha sonra böyle bir sorun olmuyor. Sizce bu sorunun kaynağı nedir?

Uğur Çelik

Sayın Uğur Çelik,

LPG'li Toyota Corolla'da motor soğukken benzin sistemi görev yapar. Bu sırada da motor devrinin 1200 d/d civarında olması gerekiyor. Aracınızın motorunun 2000 d/d'de çalışmasında ise rölanti regülatöründe sorun olabilir. Ancak motor devri dışında motorda başka bir sorun varsa bunu dinlemeden ve ölçmeden yorumlamak mümkün değil. Gaz kelebek, rölanti regülatör temizliği ile ECT yani motor su ısı sensörünü gibi parçaları kontrol ettirip gerekiyorsa orijinalleriyle değiştirmek gerekebilir. Bu işlemleri yetkili servis tarafından alınacak arıza kodu ile ve testlerle çözebilirsiniz.

kalan karakter 1000

Murat Selışık Murat Selışık

hava soğuksa bu arabaların normali budur zaten (2008 den beri kullanıyorum). Yazın bile kısa süre de olsa 1700 devre kadar çıkar. Arkadaşımın arabasında da aynı motor aynı devre çıkar. Konuştuğum usta da bunu onayladı. Yani normal arıza değil!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.09.2015 20:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN