ONNO USTA

Ford Ranger’ın Arıza Lambası Neden Yanıyor?

08.10.2015 Perşembe
FORD RANGER’IN ARIZA LAMBASI NEDEN YANIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Manuel şanzımanlı, 2009 model Ford Ranger 4x2 sahibiyim. Aracımda sürekli arıza lambası yanıyor. Motor performansı düştü ve yakıt tüketimi de arttı. Aracımda yapılan arıza tespitinde egzoz gazı geri dönüşümünde fazla akış tespit edildiği için EGR supabı temizlendi. Ancak kısa bir süre sonra arıza lambası yeniden yandı. Bu sefer EGR supabı değiştirildi ama bir yararı olmadı. Ardından emme manifoldu söküldü ve üzerindeki basınç sensörüyle birlikte temizlendi ama yine bir işe yaramadı. Gaz kelebeği de temizlendikten sonra yanmaya devam eden arıza lambasını bir türlü söndüremiyoruz. Buna ek olarak araç rölantide de sarsıntılı çalışıyor ama debriyaja bastığımda normale dönüyor. Siz bu konuda neler önerirsiniz?

Azmi Kozak

Sayın Azmi Kozak,

Ford Ranger'ın arıza lambasının yanmasıyla ortaya çıkan arıza, sonucu EGR değiştirilmiş ama katalizatör veya egzoz susturucusu kontrol edildi mi? Çünkü bu parçalarda da EGR gibi sorun olabilir. Sarsıntılı çalışan bir motorda, aracın debriyaj pedalına basıldığında titreşim kesiliyorsa bu sorun, şanzıman yağının viskozite kalınlığından da kaynaklanabilir. Çünkü, debriyaj pedalına basılarak şanzıman ile motor ayrılır ve boşta çalışan parçalar birbirlerini zorlamazlar. Diğer bir ihtimalde de krank mili ana yatak yan aylarında aşınma olabilir. Bu aşınma sonucu krank milinin balansının dengelenemediği için hafif gezinmeye başlar. Bu gezinme, siz debriyaja basınca kesilir. Motor kaputu açık olacak şekilde motor çalışırken krank mili kasnağına bakın. Bu esnada da debriyaja basıp bırakın ve kasnakta ileri geri hareket olup olmadığını gözleyin. Eğer hareket varsa krank mili yataklarının kontrol edilmesi gerekebilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN