ONNO USTA

Fiat Albea’da Siyah Dumanı Nasıl Gideririz?

12.10.2015 Pazartesi
FİAT ALBEA’DA SİYAH DUMANI NASIL GİDERİRİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Fiat Albea 1.3 Multijet sahibiyim ve 2008 model olan aracımın egzozundan yoğun siyah duman çıkıyor. Bu sorunu çözmek için birkaç ustaya danıştım. Enjektörleri temizlendi ama bir faydası olmadı. Sizin bu konudaki önerileriniz nelerdir?

İsfendiyar Demirci

Sayın İsfendiyar Demirci,

Fiat Albea 1.3 Multijet'in egzozundan çıkan yoğun siyah dumanın ana nedeni motorun zengin karışımla çalışmasıdır. Bu sorun, aracın yakıt tüketiminin artmasına ve performansının da düşmesine neden olur. Siz aracın enjektörlerini temizlettirdiniz ama bu parçalara ayar yaptırdınız mı? Enjektörlerin tekrar kontrol edilmesi, püskürtme form yapılarının incelenmesi gerekiyor. Aracınızın kilometresini bilemiyorum ve eğer gerekiyorsa enjektörleri yenileriyle değiştirin. Ayrıca hava akış ölçer, yakıt basınç sensörü, EGR gibi parçalarda kurum birikintisi varsa bu da yanma sonucu siyah dumana neden olacaktır. Aracınızı yetkili servise götürerek test cihazıyla arıza kodu alıp kontrol ettirmenizde yarar var.

kalan karakter 1000

Malik Türkay TÜRKOĞLU Malik Türkay TÜRKOĞLU

Turboya da baktırmanızı tavsiye ederim. Siyah duman toplu şekilde püskürüyorsa enjektörlerden, dönerek çıkıyorsa turbodan kaynaklanan bir problem olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.10.2015 11:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN