ONNO USTA

Aracımın Motorunun Yağ Eksiltmesinin Nedeni Nedir?

23.10.2015 Cuma
ARACIMIN MOTORUNUN YAĞ EKSİLTMESİNİN NEDENİ NEDİR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

1996 model Rover 820 Ti sahibiyim. Şu anda 147.000 km'de olan aracımı antifrizsiz kullanıldığım için silindir kapak contası hasar görmüş. Bu parçayı yenisiyle değiştirttim ve motorda segman, piston, gömlek, turbo, supaplar, supap lastikleri, contaları değiştirttim. Yani motor revizyon yapıldı ama araç beyaz duman atıyor ve çok fazla yağ yakıyor. Sizce motor rektifiyesi sırasında gözden kaçırdığımız bir şey olabilir mi?

Demir Kanca

Sayın Demir Kanca,

Motorun yağ yakmasında pistonların, segmanların ve silindir yüzeylerinin aşınması ile supap gaydaları ve saplarındaki boşluklar neden olabilir. Aracın turbosunda da sorun olabilir. Özellikle turbo orijinal mi yoksa daha önce tamir edildi mi? Turbonun yağının kartere geri dönüşünde sorun varsa ve yağ serbestçe kartere akmıyorsa, turbo yataklarında birikir. Ayrıca yağ sızdırmazlığını sağlayan bölgeyi zorlar ve yağ dumanı ile yoğun yağ yakmaya neden olur. Araçta kontrol edilmesi gereken bir çok parça ve sistem var. Bu nedenle aracı, konusunda uzman bir servise götürerek kapsamlı bir kontrol yaptırmanızı öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN