ONNO USTA

Peugeot 308’deki Hararet Düşmesi Normal mi?

28.10.2015 Çarşamba
PEUGEOT 308’DEKİ HARARET DÜŞMESİ NORMAL Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2010 model Peugeot 308 1.6 VTi'ın motor sıcaklığı 90 dereceye sorunsuzca çıkıyor. Ancak son dönemde hızlanma anında sıcaklık değeri 80 dereceye iniyor, şehir içinde dur kalk trafiğinde tekrar 90 dereceye çıkıyor. Şu anda 42.000 km'de olan manuel şanzımanlı otomobilimdeki motor sıcaklığının düşmesi hakkında bilgi verir misiniz?

Uğur Güzel

Sayın Uğur Güzel,

Motor çalışma sıcaklığı uzun yolda ve şehir içi trafiğinde farklıdır. Uzun yolda araç belli bir hızın üzerinde seyir halinde olduğu için önden radyatöre gelen rüzgar, soğutma suyunu da soğuttuğu için radyatör suyunun sıcaklığı 85 derece civarındadır. Özellikle şehir içi dur kalk trafiğinde termostatında etkisiyle motor sıcaklığı sürekli düşürülür. Şehir içinde özellikle yoğun trafikte araca önden gelen rüzgarın az olması nedeniyle radyatör suyunu soğutma görevi fan motoru üstlenir. Soğutma suyu sıcaklığı 92 derecede soğumaya başlar ve ısı 88 dereceye düşünce de fanın çalışması durur. Ancak ısı faklılıkları bu ortalamaların dışında ise hızlı termostat yıpranması söz konusudur ve bu durumda bu parçanın yenilenmesi gerekebilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN