ONNO USTA

Rover 460’nın Motoru Neden Su Eksiltiyor?

03.11.2015 Salı
ROVER 460’NIN MOTORU NEDEN SU EKSİLTİYOR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum ve şu an 198.000 km'de olan 1998 Rover 416'ın motoru sürekli su eksiltiyor. Sizce radyatörde oluşan su eksilmesinin sebebi nedir? Bu konuda neler önerirsiniz?

Kenan Çetin

Sayın Kenan Çetin,

Şu anda 198.000 km'de olan 1998 yılı üretimi Rover 416si'ın motorunun su eksiltmesinin birçok nedeni olabilir. İlk olarak soğutma suyu sisteminin devridaim pompasının yaşlanması, hortumun ve bağlantıları noktalarının kırılması, kelepçelerinin gevşemesi sonucu soğutma suyunun sızması kaçınılmazdır. Diğer tarafta soğutma ve kalorifer peteklerinde sızma varsa veya kalorifer musluğu arızalıysa ya da radyatör kapağı hasarlıysa ısınıp genleşen su, radyatör kapağının kenarlarında sızar ve bu da su eksilmesindeki diğer bir nedendir. Silindir kapak contasında hasar varsa silindirlere su girer ve bu arada radyatördeki suya da basınç uygulayarak buharlaşmasına neden olur. Yıpranan termostatın da açılıp kapanma süresi düzensiz olacağı için su radyatörden sızabilir. Araçta hararet oldu mu bilemiyorum ama radyatörü test etmek gerekiyor. Bu test için radyatör kapağı çıkarılarak o bölgeye radyatör kapağı şeklindeki özel aparatı takıp 3 bar ve üstü basınç uygulayarak basınç düşmesi gözlemlenir. Gözle yapılan kontrol sırasında suyun nerelerden sızdığı tespit edilir. Sızıntı tespit edilemezse bu kez bujiler sökülerek silindirlere hava basıncı uygulanmalı ve radyatörde oluşacak kabarcık veya su yükselmesinin olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer silindir kapak contası sorunluysa egzozdan beyaz duman çıkışı olacaktır. Bu durumda silindir kapağının sökülmesi gerekiyor. Ardından silindir kapak contasının yenilenmesi ve silindir kapağının yüzeyinde eğrilik kontrolünün yapılması gerekiyor. Motorun hararet yapması sonucu eğilme ihtimali olan silindir kapak yüzeyi, satıh taşlanmayla giderilebilir. Silindirin çok iyi oturması için silindir kapağının yüzeyi önemlidir. Sonuç olarak araçtaki sorunu gidermek için bu konuda uzman bir ustaya danışmanızı öneriyorum.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN