ONNO USTA

Aracıma Fazla Motor Yağı Koydular

04.11.2015 Çarşamba
ARACIMA FAZLA MOTOR YAĞI KOYDULAR

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

LPG'li, 1996 model Saab 9000 CSE Turbo sahibiyim ve aracımın tüm bakımlarını aksatmadan yaptırıyorum. Ancak son bakımdan sonra aracımdan mavi/gri duman çıkmaya başladı. Tekrar aracımı servise götürdüm ve yapılan kontrollerde motora fazla yağ konduğu ortaya çıktı. 1 litre motor yağı boşaltıldı. Daha sonra motorda tekleme başladı, motor performansında da azalma oldu. Egzozdan mavi/gri duman çıkmaya devam ederken usta, bu sorunların motora konan fazla motor yağdan kaynaklanmadığını belirtti. Üçüncü silindirin pistonu verimli çalışmıyor. Aracımın yedek parçası da olmadığı için usta motoru sökmeye pek yanaşmıyor. Motora konan fazla yağın ardından bunların çıkması beni düşündürüyor. Siz bu konuda neler önerirsiniz?

Alpaslan Gündoğdu

Sayın Alpaslan Gündoğdu,

Motor yağının değişimi sırasında motora fazla motor yağı konduğuysa karterde fazladan yağ basıncı oluşuyor. Motorda bulunan tapalar fazla yağı geri atarlar ama 1 litre oldukça yüksek bir miktar. Aslında bu da yapılmaması gereken bir yanlışlıktır ve bu durum servisin bilgisizliğinden kaynaklanıyor. Motorun üçüncü silindirinin çalışmamasında ise pistonlar, segmanlar ve yakıt ile ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Aracın 335.000 km'de olduğunu da dikkate alırsak segmanların arasından yanma odasına giren motor yağı, bujilerin de yağlamasına da neden olabilir. Aracı başka bir uzman servise götürerek onlardan destek alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN